Chat nedir?

Chat

Chat nedir? Yani sohbet nedir diyebiliriz. Zira chat Türkçe kelime manası ile sohbet olarak isimlendirilir. Karşılıklı konuşmak manasına gelmektedir. Otuz yılı aşkın bir süreden beri ülkemizde kullanılmakta olan internet teknolojinin gelişimi ile birlikte bizlere bir çok dijital cihazı da armağan etti. Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar artık neredeyse yaşantımızın bir parçası oldu. Eski zamanlarda arkadaşlıkların mahalle arasında ettikleri sohbet şimdi sohbet siteleri içinde ediliyor.

İnternet ortamında yapılan sohbetlerin son zamanlarda bir kısmı da mobil chat olarak yapılmaktadır. Bir çok kişi arkadaşlık etmek istediği kişiyi mobil üzerinden seçerek chat ortamında canlı, görüntülü ve sesli olarak sohbet edebilmektedir. Sohbet odaları üzerinden telefon, bilgisayar, tablet gibi dijital cihazlar ile iletişim kurarken chat sitesinin kurallarına da uymak gerekiyor. Chat sitesinin kuralları çerçevesinde edilen sohbetler kaliteli sohbet ve elit sohbet kategorisine birebir uymakta.

chat nedir?

Chat sitesi kurallarına uyum sağlayabilmek için öncelikli olarak kişinin yaptığı sohbetlerin makineler arasında değil, insanlar arasında olduğunu bilmesi gerekir. Yani yazılı sohbet şeklinde de kişi konuşsada, nihayetinde karşısındaki kişi insandır. Bu nedenden dolayı chat esnasında kesinlikle kişi argo ve küfürlü kelimeler kullanarak sohbet etmemelidir. Seviyeli bir sohbet istiyorsa kişi karşısındaki kişiyi tehdit edecek şekilde veya aşağılayacak sözlerden kaçınmalıdır.

Chat

Chat

Chat Kuralları

Son otuz yıldan bu yana yaşantımıza girmiş olan internet artık aktif olarak herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayarlar, mobil telefonlar ve tabletler aracılığı ile kullanılan internet bir çok amaca hizmet etmek için kullanılmaktadır. Bazı kişiler için yalnızlık çok kabul gören bir yaşam tarzı olsa da bazı kişiler için yalnızlık çekilmeyecek bir yaşam tarzıdır. Arkadaş kavramı çoğu kişi için yaşantısında büyük bir yer kaplar. Bu yalnızlığa pekala sohbet sunucuları son vermek için bir seviye düzeyinde kurulmuştur.

İnternet üzerinden yapılan sohbetlerin en iyisi mobil sohbet siteleri tarafından yapılmaktadır. Zira bu alanlarda yapılan sohbetlerin tam zamanlı olarak yapılması ve her atılan mesajın tam zamanlı karşıdan görülüyor olması sohbet siteleri üzerinden yazılı sohbet etmeyi daha cazip hale getiriyor. Şehir sohbetleri de internet üzerinde bulunan chat siteleri üzerinden yapılabiliyor. İsteyen kişiler sohbet Ankara sohbet İzmir sohbet İstanbul sohbet vb şekilde aramalarla bu sohbet siteleri içine giriş yapabiliyor.

Fakat sohbet etme esnasında kişilerin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Sohbet esnasında karşıda kişinin konuştuğu kişinin kesinlikle insan olduğu akıllardan çıkmaması gerekiyor. Ne kadar dijital cihazlar yardımı ile konuşsak da konuşulan kişilere hakaret etmek, küfür etmek, argo kelimeler kullanmanın etik olmayacağı bilinmesi gereklidir. Tüm dillerde sohbet edilebileceği gibi, din, dil ve ırk ayrımı yapmak da sohbet ortamında etik olmayan birşeydir.
Aslında chat kuralları daha çoktur. Bugünlük bahsettiğimiz yeter sanırım. Bir dahaki makalemizde sizlerle buluşmak ümidiyle…

Chat nedir?

Chat nedir?

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
968 okuma
27 Temmuz, 2019
Liva
Liva

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?